Пряні і ароматичні добавки в чай

Пряні і ароматичні добавки в чай


АПЕЛЬСИН


     Вічнозелене дерево роду цитрусових, сімейства рутових. У дикорослому стані невідомий. Ймовірне походження - з Південного Китаю або з Південного В'єтнаму.Виростає тільки в тропічних і субтропічних поясах. Є численні сорти апельсина. Гілки з колючками. Листя шкірясті, зелені, довгасті яйцеподібні. Квітки досить великі, білі, ароматні. Плодоносить протягом року залежно від місцевих умов. Врожайність може бути 100-150 кг з дорослого дерева.

     Плід, зовнішній вигляд якого загальновідомий, соковитий в товстій шкірці з насінням. За смаковими якостями він перевершує всі інші цитрусові. 
     Зовнішній шар шкірки плоду яскраво-оранжевого кольору, званий флаведо, містить велику кількість кулястих багатоклітинних залозок, що виділяють ефірну олію.Другий шар - пухкий, білий, губчастої структури, називається альбедо. У плодах різні види цукру, лимонна кислота, вітаміни С, групи В і Р.Плоди і сік апельсина широко використовуються в кулінарії і для різних напоїв.

 

Масло бергамота


     Берегомет - вічнозелене дерево роду цитрусових, сімейства рутових. Росте в Китаї, Південно-Східної Азії, Індії, на Цейлоні, в Середземномор'ї, Абхазії. Іноді його вважають різновидом помаранчі.

     Шкірка його грушоподібних золотисто-жовтих плодів, а також квіти, листя і молоді пагони використовуються для отримання ефірного бергамотового масла, через що його розводять спеціально як ефіроолійних культуру.

     Масло бергамота з його приємним свіжим ароматом вважають найкращим з усіх ефірних масел, одержуваних з цитрусових.

     З давніх часів китайці ароматизували чай маслом бергамота. Пізніше це масло стали застосовувати і в парфумерії. На основі олії бергамоту 1676 р в італійському місті Колоні вперше був виготовлений "одеколон" (буквально: "вода з Колона").

 

Ванілін


     Безбарвні кристали зі специфічним запахом.

     Ванілін міститься в плодах ванілі - рослини родини орхідних, наземних або епіфітних ліан. Ваніль росте в тропіках і має близько 100 видів, з них кілька культивується заради плодів, що містять ванілін. Як запашне ароматичну речовину ванілін широко використовується в харчовій і парфумерній промисловості. Суміш його з цукровою пудрою (1: 100) називають ванільним цукром. Застосовується в чайних напоях.

 

ЖАСМИН


     Рід чагарників і ліан сімейства маслинових. Існує близько 300 видів жасмину, головним чином в тропіках і субтропіках. Зростає в багатьох країнах, у тому числі в південних районах Росії. Широко використовується як декоративна рослина. Часто зустрічається, в тому числі в середній смузі Росії, садовий жасмин - дикий, помилковий. Тільки деякі види жасмину (великоквіткова, запашний) вирощують спеціально заради квіткового ефірного масла, яке застосовується для ароматизації чаю і в парфумерії.

 

ЛАВАНДА


     Багаторічний вічнозелений напівчагарник з сімейства губоцвітих, що досягає висоти 60 і більше сантиметрів і з численними пагонами. Квітки сині або голубувато-фіолетові, цвітуть у червні-серпні.

     Родина лаванди - гірські райони Середземного моря. У дикому вигляді зустрічається на схилах південних гір Італії, Франції, Іспанії, Греції. У Росії культивується на Кавказі, Кубані, в Середній Азії як лікарська, ефіроолійний і декоративна рослина. Використовуються суцвіття, зрізані одну - півтора тижні після початку цвітіння. Запах свіжого і висушеного рослини специфічний гострий, приємний, смак кілька їдкий, пряний гіркуватий. Широке застосування воно знайшло в парфумерної промисловості, а також як засіб від молі. 
     У свіжих суцвіттях міститься ефірна олія (до 1,5%), основним компонентом якого є ліналоол і його складні ефіри. У листках і стеблах також присутній ефірна олія, але в меншій кількості.

     Лавандова ефірна масло, що володіє антисептичними властивостями, застосовується при лікуванні гнійних ран і гангрени, а також для поліпшення запаху інших лікарських форм. Патриції Стародавнього Риму натирали тіло лавандовим маслом, прагнучи захистити себе від заразних хвороб. Квітки лаванди застосовують як седативний засіб, при мігрені, неврастенії, серцебитті, при болях в області шлунково-кишкового тракту, захворюваннях нирок і сечового міхура. 
      У кулінарії квітки і масло лаванди вживають для приготування салатів, різних страв і напоїв. Використовують також в якості ароматизатора вин, інших продуктів і напоїв.

 

ЛИМОН


      Вічнозелене дерево, як чагарник, роду цитрусових з сімейства рутових. У дикорослому стані невідомий. Батьківщиною вважаються Китай і Японія. У Росії зимує у відкритому грунті на Чорноморському узбережжі. Вирощується також як кімнатна культура.

      Гілки з колючками. Листя шкірясті, светлозеление, довгасті, ланцетоподібні або яйцеподібні. Квітки білі, ароматні, в невеликих кистях, одиночні або парні. Плоди лимона широко відомі. Урожайність - 15-30 кг з дорослого дерева. Використовуються зрілі плоди, в яких містяться лимонна кислота (3,5-8,1%), флавоніди, вітаміни Р, В, каротин, цукру, в шкірці - ефірне масло. Зазвичай 100 г плоду лимона містять від 45 до 140 мг вітаміну С. 
      Завдяки великому вмісту вітамінів, особливо С і Р, лимон виділяється з усіх цитрусових найбільшим лікувальним ефектом. Лимонне масло використовується для поліпшення смаку і запаху ліків.

       Готується багато лікувальних препаратів лимона - масло, настоянка, сироп, свіжа і висушена кора плодів. Лимонний сік - перший засіб проти цинги, а в суміші з водою він лікує печінку. Кірка лимона, зварена в цукрі, вживається для поліпшення травлення. Лимонне масло і цедра широко використовуються в кондитерській промисловості. Не менш широко сік лимона, його скибочки, кружечки, кірка застосовуються в різних напоях.

 

ЛИМОННИК


      Рід рослин родини Лімонніковие, який має 25 видів і росте, головним чином, в Південно-Східній Азії і у нас на Далекому Сході. Особливо відомий лимонник китайський, що представляє собою дерев'янисту ліану, що досягає 8 м в довжину, його батьківщиною є Китай і Японія. Росте він також в хвойно-широколистяних лісах Далекого Сходу. Обробляється в деяких районах середньої смуги європейської частини Росії і Західному Сибіру. Стебла, коріння і плоди при розтиранні пахнуть лимоном. Використовуються зрілі плоди, в яких міститься близько 20% різних кислот, а також різні види цукру, мінеральні солі, вітаміни, особливо вітамін С.

      За стимулюючого впливу на організм людини лимонник порівнюють з женьшенем. Популярні настоянки лимонника. Використовують його і в парфумерії.

 

МИНДАЛЬ


      Рід невеликих дерев і чагарників сімейства рожевих, який має до 40 видів. Росте в Малій Азії, на Кавказі, в Північній і Центральній Америці. 
       Квітки поодинокі. Плід - кістянка з сухим, зазвичай опушеним околоплодником, розтріскується після дозрівання на дві стулки. Кісточка (мигдальний горіх) гладка, сітчасто-борозниста або дірчаста, відділяється від околоплодника. Насіння (ядро) гірке чи солодке, з пленчатой ​​шкіркою. Культивують мигдаль звичайний. З дерева збирають плодів 4 травня кг і більше.

      Сушені мигдальні горіхи містять 57% жирів, 15% білків, 16% вуглеводів і є одним з найбагатших рослинних джерел цих компонентів. 
      Плоди солодких сортів мигдалю використовуються свіжими, а також в кондитерській промисловості, у тому числі для отримання мигдалевої олії. Мигдальне масло - легке проносне, також служить основою ряду мазей. Шкаралупа мигдалевого горіха використовується для підфарбовування вин і у виробництві коньяку.

 

МЯТА


      Багаторічна кущисті трава сімейства губоцвітих, яка має 20-25 видів і росте широко в помірному поясі Північної півкулі. Добре розмножується вегетативно відрізками кореневищ і відрізками молодих верхівок стебел.

      В якості прянощів використовують найбільше м'яту перцеву, а також м'яту кучеряву. М'ята перцева була виведена в Англії в XVII в. шляхом гібридизації диких видів, і з того часу культивується в багатьох країнах, включаючи Росію, як лікарський і ефіроолійних рослин. Особливо популярна в Англії, Німеччині, США, де широко використовується в їжі. Використовують листя, які збирають у фазі бутонізації та початку цвітіння рослини. Вони несуть сильний солодкуватий аромат, мають гострий пекучий смак з тривалим відчуттям холоду в роті, збуджують апетит.

     Листя м'яти містять ефірну олію з освіжаючим приємним смаком і ароматом: основний його компонент - ментол. Саме він служить місцевим знеболюючим, спазмолітичну і антисептичним засобом, яке викликає рефлекторне розширення коронарних судин. Позитивно діє при стенокардії, болях в області шлунка і кишечника.

       У ряді країн листя м'яти використовують у вигляді чаю або відвару при захворюваннях травного тракту, метеоризмі, діареї, нудоті, блювоті, невралгії, безсонні, мігрені. М'ята входить до складу рослинних чаїв: шлункового, жовчогінний, потогінний, заспокійливого та ін. Свіжі та сушені листя і квітки використовуються як приправи до салатів, супів, овочевих і м'ясних страв, для ароматизації соусів. У багатьох країнах, особливо в США, свіжа гілочка або листок м'яти - неодмінна частина настою чаю і прикраса склянки з чаєм.

 

Перець духмяний


     Це збірна назва кількох прянощів з високою і стійкою ароматичностью, в число яких входять чорний перець, перець ямайський, перець японський, райське зерно. Всі вони родом із тропіків Азії та Америки.

      Перець чорний як найбільш поширений - плід тропічних чагарників і ліан сімейства перцевий родом з Індії. Це - багаторічна лазить рослина з полуодеревеневшім гнучким тонким стеблом 10-12 м довжини і повітряними коренями, що утворюються на вузлах. Листки прості, чергові, шкірясті, яйцеподібні. Квітки дрібні, серожелтие або білі. Плід - округла односемянная костянка (3-5 мм в діаметрі), зелена, при дозріванні червоніюча, висушена - чорна.

     Вигляд і властивості чорного перцю широко відомі завдяки постійному використанню його при приготуванні безлічі самих різних страв і навіть напоїв. Гострота і пряність його залежать від вмісту алкалоїду пиперина та ефірних масел. Ямайський перець являє собою також горошину, але в ДВАТ - ри рази крупніше чорного перцю.Володіє одночасно ароматом чорного перцю, гвоздики, кориці, мускатного горіха. Японський перець - коробочка з двома стулками і темним маленьким насіннячком всередині. Має сильний цитрусовий аромат. Райське зерно (малагетта) - сухе насіння з пекучим смаком і сильним специфічним ароматом.

 

SAFFRON


     Шафран - рід багаторічних трав сімейства півникових. Існує близько 80 видів шафрану, який поширений в Європі, в Передній і Середній Азії, на Кавказі, ряді інших районів Росії. Багато видів вирощуються як декоративні. Шафран посівної - багаторічна клубне-цибулинна рослина, культивують як прянощі і для фарбування харчових продуктів. Використовуються висушені рильця маточки, які володіють специфічним ароматом і надають колорит продуктів і напоїв. Невелика кількість порошку шафрану згідно спеціальними рецептами додають у каву або в чай, що особливо прийнято в ряді арабських країн.